Velká Británie

Anglie, Skotsko, Wales

Úvod Itálie Francie Španělsko Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské z.
Andorra Portugalsko Rusko Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «

 

London

Inverness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 VELKÁ BRITÁNIE

- ostrovní království, které se dále dělí na Anglii, Wales, Skotsko a Severní Irsko.  Ale...kolem roku 5500 před naším letopočtem byly Britské ostrovy SPOJENY s evropskou pevninou, protože hladina moří byla cca. o 100 metrů níže!!! Konstituční monarchie, 59 000 000 obyvatel, Londýn jako hlavní město, měna 1 libra = 100 pencí. Bývalá koloniální velmoc, nyní zbytek je ve společenství Commonwealth.

Británii omývají jak Atlantský oceán, tak Severní moře, ale také Irské moře. Mezi Evropou a Británií je průliv La Manche a mezi Británií a Irskem průlivy Severní a Svatojiřský. Británie má plno ostrovů, z nich nejznámější jsou od severu Orkneje, Hebridy(Vnější, Vnitřní), Man, Wight, Normanské ostrovy. Ale i např. Holyhead je na ostrově Anglesey.

Po kolejích se už několik let dostaneme až do Británie podmořským tunelem. Přitom stále jezdí "FIPkové" trajekty nebo katamarány Hoek v.Holland-Harwich. Další jsou již mimo platnost FIPek. Například Oostende-Ramsgate, Calais-Dover.

Ze Skotska do Severního Irska se dostanete lodí ze Stranraer do Larne (FIPka platí). Ještě přidám spoje do Irské republiky: Fishguard-Rosslare a Holyhead-Dún Laoghaire. Na všech lodích se platí k FIPkám takzvaný přístavní poplatek. Jeho výška je cca. 200 Kč. Platí se ale v Euro, nebo librách na místě.

Denní doprava v Británii je solidní. IC vlaky mají solidní jízdní časy a pohodlí. Na IC není třeba příplatek, doporučuje se místenka, kterou Vám vydají k FIPce u pokladny zdarma.

ALE...pozor v noci. Většina nočních dálkových spojů má pouze lůžka!!! Jeho cena je cca. 1600 Kč! Ubytování v hostelu(ne hotelu) přitom seženete za 500-600 Kč! Ale jste stále na místě...

Podle posledních informací mají sice noční vlaky 2. třídu k sezení, ale občas!!! je náhradní přeprava autobusem. Takže pokud Váš vlak bude mít poznámku "Cancel", anebo nebude na vývěskách vůbec, vyhledejte informace, někde vedle nádraží bude "bus".                               Vloženo 1.6 2003

Mapa spojení v Londýně(3/2010)   -  .1.  -  .2.   (dvě varianty)

Mapa železnic ve Velké Británii(PDF-253 kB)  -  ZDE

Mapa příměstských železnic větších měst v Británii(PDF-313 kB)  - ZDE

Omezení u lodní společnosti StL - Hoek v.Holland-Harwich

Dodatečně přidávám adresu lodní společnost STENA Line česky:  www.stenaline.cz

Prezentace:  DOVER

Ve Velké Británii najdete nejen tradiční historické budovy a sídla. Po vzoru Paříže má i svou moderní a stylově nezvyklou budovu - její název , oficiální je: 30 St.Mary Axe, ale přezdívku má: The Gherkin, česky okurka nebo sexyokurka. Je to 40-podlažní budova pojišťovny Swiss-Re. Najdete jí zhruba v polovině cesty mezi hradem Tower a katedrálou Sv.Pavla. Výška je bezmála 180 metrů.

 

 

 

 

 

Úvod Itálie Francie Španělsko Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské z.
Andorra Portugalsko Rusko Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «