ŠVÝCARSKO

Úvod Itálie Francie Španělsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské st. Portugalsko
Andorra Rusko V.Británie Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «

Jungfrau

Leysin

RhB

Rochers-de-N.

Zurich, Basel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Švýcarská konfederace            

Země hor, sýrů, hodinek s pověstnou přesností, jezer a jezírek, několika oficiálních řečí, prostě Švýcarsko. Po zaslechnutí jména této země se mě osobně zdá o množství bezvadně propojených vlakových spojů, horách, ale i o čokoládě a nemusí být jen od krávy Milky.

Švýcarská konfederace má 7 260 000 obyvatel, z toho 64% Němci, 19% Francouzi, 8% Italové, 3% Jugoslávci, 2% Španělé, 1% Rétorománi. Úřední jazyky jsou francouzština, němčina, italština, rétorománština.Vyznání: 45% římskokatolické, 40% protestantské. Kantonální rozdělení - 20 Kantonů a 6 polokantonů. "Věčná neutralita", vyhlášená v roce 1813 a potvrzená na Vídeňském kongresu r. 1815, trvá dodnes.

Měna: 1 švýcarský frank = 100 rappů.

Kromě železnice je možné ve Švýcarsku použít k přepravě i některé poštovní autobusy a lodě na některých jezerech. Například na Bodamském jezeře, Briezenském a Thunském jezeře.

Jungfrau z Interlakenu se všemi odbočkami nově výrazně levněji a část trasy grátis  -ZDE     -26.2.2019

A k tomu čerstvé vyjádření těch, kteří tam již byli:

V neděli 24.2. jsem se vrátil ze 4-denního slunečného pobytu v oblasti  a každý den jsme využívali služeb železnic Jungfraubahn.

Je pravda, že zpočátku tak 1/3 průvodčích FIP neznala, po předložení anglického originálu informace o vstupu do FIP s tím již neměla problém. Někteří si však ze zvědavosti si FIP i dokument ofotili a s úsměvem popřáli pěkný den.

Takže potvrzuji, FIP SP tam platí v plném rozsahu. Doplatek na průkaz FIP Kleine Scheidegg – Jungfraujoch zakoupený v pokladně 64 CHF (zpáteční), Grindelwald – First 15 CHF ( one way).

 

 

Briezenské jezero

Některé železnice mají i parní provoz a to hlavně v sezoně, v letních měsících. Na jednu z nej... zatím platí FIPka SP. Jedná se o trať Montreux -  Rochers de Naye (trať 121).

 

Večerní Zermatt, jih Švýcarska

Železnice ve Švýcarsku je hlavně známá pro FIPkaře tím, že je rozdělená na státní a větší množství soukromých železnic a železniček. Na část soukromých železnic ale přesto FIPka platí (sdružení soukromých železnic - SP), na BVZ pouze se slevou.

Vrcholová stanice Rochers de Naye na stejnojmenné hoře. Výletní vlak, jinak jezdí el. vůz.

Známé, povětšinou z vyprávění či dokumentů jsou další pojmy: Glacier expres, panoramatické vozy na různých tratích, Jungfraujoch a železnice na toto nádraží v ledovci z Interlakenu, Gotthardský, Simplonský, Lötschberský a Furka tunel. A Berninský průsmyk s železnicí RhB-Rhétská dráha(patří do SP).

 Určitě krásných míst je nepřeberně, zdaleka se vše nedá vypsat, na nic nezapomenout.

Web o Švýcarsku

informace o Švýcarsku

******************************************************************************

Pro cestovatele do Švýcarska

Pokud se rozhodnete potěšit úzkorozchodnou tratí z Locarna do Domodossoly na FIP SP (a dále na FIP BLS do Brigu), tři páry vlaků jsou od 10. června do 21. října vedeny novými třídílnými „panoramatickými″ elektrickými jednotkami a vybírá se v nich na ITALSKÉM území (Domodossola–Ribellasca) příplatek 2 Sfr/1,50 EURO. Zakoupit lze v pokladně anebo u průvodčího. Na ŠVÝCARSKÉM úseku (Camedo–Locarno) se ale příplatek nevybírá! Přitom podle mého názoru je švýcarský úsek na „čumendu″ mnohem zajímavější. Jedná se o vlaky č. 47, odj. Domodossola 9.42, 53/11.40, 57/12.05 a vlaky 66 odj. Locarno 14.55, 70/16.12, 74/16.42. „Panoramatické″ soupravy mohou být nasazeny i na vlaky 63/80 s odjezdem z Domodossoly ve 14.05 a z Locarna v 17.42, na nichž se příplatek rovněž nevybírá.

(M. Zikmund)

******************************************************************************

Zajímavé internetové odkazy:

www.sbb.ch  - železnice Švýcarské konfederace SBB-CFF-FFS

www.MySwitzerland.com  - Švýcarsko jak na dlani...

www.glacierexpress.ch  - název mluví za sebe, vše o Glacier-Expresu

www.rhb.ch  - Rhétská dráha(Rhb), Bernina Express,

www.goldenpass.ch  - GoldenPass Line, trasa Luzern-Brünigpass-Interlaken-Zweisimmen-Montreux (panoramatický vůz 1 i 2.tř., salonní vůz)

www.lakelucerne.ch  - Wilhelm Tell Express - parníky, vlak. Trasa: Luzern-Vierwaldstättersee-Flüelen-St.Gotthard-Bellinzona-Lugano nebo Locarno.

www.post.ch/route-express-lines  - Palm Express - bus krajem St.Moritz-Lugano-

- anebo také Romantic Route Express(trasa Andermatt-Furkapass-Grimselpass-Meiringen-Grosse Scheidegg-Grindelwald, opět bus-pouze v létě)

www.tmrsa.ch  - Mont Blanc Express - trasa Châtelard Frontière-Chamonix, anebo také Sankt Bernhard Express - trasa Martigny-Orsières-Grand St.Bernard

www.voralpen-express.ch  - Voralpen Express - trasa Romanshorn-St.Gallen-Rapperswil- Arth-Goldau -Luzern

www.bls.ch a www.centovalli.ch  - tzv. Lötschberg-Strecke a Centovalli-Bahn - trasa Bern-Lötschberg-Domodossola-Centovalli-Locarno.

www.mob.cz  - Schokoladezug - trasa Montreux-Gruyères-Broc  a zpět.

www.jungfraubahn.ch a www.schilthorn.ch  - dráhy regionu Jungfrau, trasy Interlaken Ost-Lauterbrunnen/Grindelwald-Kleine Scheidegg-Jungfraujoch

www.verkehrshaus.org  - Dopravní muzeum Luzern

www.olympic.org  - Olympijské muzeum Lausanne

www.ballenberg.ch  - muzeum Das Freilichtmuzeum, staré stavby atd., Ballenberg u Brienzu

www.swissminiatur.ch  - miniaturní Švýcarsko

***********************************

Rozsah platnosti jízdenky FIP pro sdružení SP--- ---klikněte zde.

 Přehled autobusových linek provozovaných železničními společnostmi----klikněte zde.

(též ostatní autobusy)

 

Úvod Itálie Francie Španělsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské st. Portugalsko
Andorra Rusko V.Británie Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «