Irská republika

+ Severní Irsko

Úvod Itálie Francie Španělsko Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské z.
Andorra Portugalsko Rusko V. Británie Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «

Dublin

Belfast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IRSKÁ REPUBLIKA(Eire)

- zelená země. Všude plno zeleně, pastvin. Všemu nahrává vlhké počasí. Kdo zažil v Irsku několik dní bez deště? Je to stejná vzácnost, jako vidět polární záři. Alespoň já to tak poznal. Země málo poznamenaná konáním člověka. Po vstupu do Evropské unie se země dostává mezi vyspělé. Památek najdete dost. Přírodních zvlášť. Vlakem se na ostrov nedostanete. Musíte buď letecky, nebo lodí. Lodí na FIPku můžete použít lodní trasy Fishguard-Rosslare a Holyhead-Dún Laoghaire. Zde se pouze doplácí přístavní poplatek - asi 200 Kč.  V Irské republice platí Euro.

Hlavní město Dublin můžete najít i v historickém názvu Baile Átha Cliath.  Irská republika má přes 3 700 000 obyvatel a zaujímá pět šestin celého irského ostrova. Irština i angličtina jsou úředním jazykem. V zemi najdete jak jezera, tak i pohoří, kde nejvyšší hora Carrauntoohill je vysoká 1041 m. Většina Irů je potomky přistěhovalců, kteří se tam usazovali postupně - Keltové např. v 5.století př.n.letopočtem! Od r.1801 vzniklo Spojené království Velké Británie a Irska. Po povstáních a občanské válce vznikl v roce 1922 Irský svobodný stát(stále jako člen Britského společenství národů). Teprve v roce 1949 se Irsko stalo republikou a zcela se osamostatnilo.

Noční spoje zde nejezdí. Denních hlavně o víkendu je méně. Ale pohodlné. Vzdálenosti nejsou nijak velké. Pozor u vzpomínkových jízd-neplatí na nich FIPky, jako ostatně i jinde. IC příplatky se na FIPku nevyžadují.

17.3  - svátek Sv.Patrika -patrona všech Irů

Severní Irsko

Severní Irsko je součástí Velké Británie.  Převahu mají protestanti. Prakticky od roku 1801 stále pod nadvládou Velké Británie. Irská republika stále požaduje dostát historii a sjednotit i Severní Irsko do ostrova všech Irů, to znamená do stavu před rokem 1801.

V Severním Irsku platí britská měna.

Ohlasy z cest najdete v rubrice Ohlasy z cest.

Zastávka Clonmel psaná i v původním písmu. Je na trati Rosslare-Limerick J.

Dodatečně přidávám adresu lodní společnost STENA Line česky:  www.stenaline.cz

 

 

Úvod Itálie Francie Španělsko Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské z.
Andorra Portugalsko Rusko V. Británie Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «