ŠPANĚLSKO

Úvod Itálie Francie Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské st. Portugalsko
Andorra Rusko V.Británie Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «

Barcelona

Madrid

Malaga

Port Bou

Gibraltar

Salou, Oropesa

 

 

ŠPANĚLSKO

Historie, příroda, moře a teploučko = ŠPANĚLSKO jako vymalované. Ale...Španělsko je po Francii druhá největší země Evropy. Na Pyrenejském poloostrově se dělí o prostor s Portugalskem. Ale nejen horko u moře, ale i pohoří (např. Sierra Morena, Sierra Nevada, Kantaberské pohoří a Pyreneje) nabízí Španělsko. Přitom nejvyšší hora Španělska Pico de TEIDE(3718 m) je na ostrově Tenerife(Kanárské ostrovy).

Španělsko je konstituční monarchie(král, královna), 72% jsou Španělé, 16% Katalánci, 8% Galicijci, 2% Baskové. Převažující náboženství - 97% římští katolíci. Platí již Euro.

Cestování železnicí po Španělsku podle mě není nijak jednoduché. Špatně se získávají informace, hlavně na delší trasy. Navíc příplatky k FIPkám. Některé vlaky nemají 2.třídu k sezení. Noční spoje jsou označované jako lůžko-lehátkové vlaky a místo 2.třídy k sezení mají tzv. Sleperette(sklápěcí křesla). Do nich můžete dostat místenku za 6 Euro. Přitom vnitrostátní lehátka na běžné vlaky(ne EN) se dají pořídit do 460 Kč na osobu. Pravda je, že při průjezdu přes Francii platí rodinní příslušníci 50% jízdného.

Španělské vlaky přitom jsou celkem pohodlné. Nemyslím jen Talgo. A jsou dost plné. A na poslední chvíli nedostanete ani místenku, ani lehátko... Trenhotel má většinou pouze lehátka a lůžka,k sezení lehátková křesla.. Pokud má vůz k sezení nebo sklápěcí křesla, zaplatíte poplatek a to bylo naposledy cca. 6 Euro.

Vlaky s příplatky: Talgo, IC, Estrella(noční spoje).

Vlaky se zvláštním tarifem: Alaris, Altaria, Arco, Ave, Euromed.

POZOR-od nového jízdního řádu od 14.12 2008 jsou na vlacích vyšší kategorie(AVE, ALARIS, Altaria) také tzv. Sleperette(sklápěcí křesla).

Zatím nabízím pouze hraniční přechod PORT BOU, BARCELONU a MADRID, MALAGU, vlastně i Algeciras, jako výchozí do Ceuty a Maroka, navíc také Gibraltar. Navíc další území patřící pod Španělsko, ale umístěné v Africe - Melillu. Nově i rekreační střediska Salou, Oropesa del Mar, Cambrils, Benicasim, Benicarlo.

Jako poslední území nabízím Baleárské ostrovy a též Kanárské ostrovy lodí z Cádizu!!!

Najdete v OSTROVECH.

Ohlasy z cest najdete v rubrice Ohlasy z cest.

Komické scény asi budou zažívat cestovatelé po španělských železnicích:

 i zrychlené vlaky IR(MD) mají povinnou místenku a tzv.Globální cenu !!!

No a ve skutečnosti jde o chybné zadání údajů do vyhledávačů...

 

Úvod Itálie Francie Švýcarsko EU a Brusel Nizozemí Balkán Severské st. Portugalsko
Andorra Rusko V.Británie Irská rep. Asie Afrika Ostrovy Servis Aero-Bus
Rakousko Sci-fi Novinky Wien Zvláštní úz. Lodní linky « Prezentace «